Internet Rzeczy
Internet Rzeczy to nie tylko innowacyjne urządzenia – to również przetwarzanie danych, wraz z późniejszą ich interpretacją. Na specjalności Programista Internetu Rzeczy nauczysz się, w jaki sposób efektywnie odbierać dane z sieci czujników i urządzeń IoT, a później je przetwarzać. Idealnym przykładem jest nasza własna sieć LoRaWAN, która pokrywa zasięgiem całe miasto Białystok i okolice, a efekt tej pracy, to możliwość sprawdzenia
TUTAJ
jakości powietrza w mieście.
Dzięki takim umiejętnościom, w praktycznie każdej branży, będziesz w stanie zaproponować automatyzację procesów, zidentyfikować zachowania generujące koszty, czy zaproponować nowe, przynoszące zyski, usługi i rozwiązania.
Oferta edukacyjna
Specjalność Programista Internetu Rzeczy zawiera wszystkie umiejętności wymagane przez programistę i rozszerza technika programistę o dodatkowe umiejętności takie jak budowa i zarządzanie siecią czujników i urządzeń internetu rzeczy, czy analiza danych z elementami uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
Patronat
Firma AquaRD, która od ponad 23 lat specjalizuje się w rozwiązaniach dla Spółek Wodociągowych i Nowoczesnych Miast, objęła patronat nad specjalizacją Technik Programista Internetu Rzeczy w Technikum Programistycznym Infotech, ponieważ doskonale rozumie, jak istotna jest rola zaawansowanych technologii w zarządzaniu infrastrukturą.
Ich doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki – takich jak loggery parametrów sieci, urządzenia pomiarowe, systemy zarządzania ciśnieniem czy złożone rozwiązania SCADA i GIS – pokazuje, jak kluczowe są technologie IoT dla nowoczesnego zarządzania sieciami. Dzięki rozwiązaniom, które umożliwiają transmisję danych w czasie rzeczywistym oraz budowę matematycznych modeli sieci, firma ta dostarcza rozwiązania, które są doskonałym przykładem dla przyszłych techników programistów IoT.
Patronat nad specjalizacją jest naturalnym krokiem w kierunku rozwijania kompetencji młodych specjalistów, którzy będą kształtowali przyszłość infrastruktury opartej na IoT, umożliwiając innowacyjne, inteligentne zarządzanie zasobami oraz wsparcie dla Smart Cities.
Link do strony AquaRD.
Profil kandydata
Profil kandydata do technikum:
- motywacja do rozwoju
- zamiłowanie do technologii,
- umiejętność wykorzystywania inteligencji matematyczno -logicznej,
- pasja do programowania,
- zainteresowanie majsterkowaniem,
- zainteresowanie budowaniem programowalnych robotów LEGO,
- zainteresowania związane z zasadami działania sieci internetowych.
Programista Internetu Rzeczy to osoba, która tworzy i dba o działanie nowoczesnych urządzeń, które potrafią ze sobą współpracować.
Dzięki jego wiedzy z zakresu programowania i elektroniki powstają rozwiązania, które automatyzują różne zadania i ułatwiają codzienne życie.
Dzięki takim programistom, nasze domy są bardziej „inteligentne” – lampy mogą się same zapalać, a ogrzewanie dostosowywać do naszych potrzeb, co staje się naszą codziennością.
To zawód przyszłości, który łączy zainteresowanie technologią z chęcią tworzenia użytecznych rozwiązań, a także wymaga ciągłego uczenia się nowych rzeczy, ponieważ ta dziedzina szybko się rozwija.
Języki obce
Do wyboru są następujące języki obce:
- Hiszpański – język pełen pasji i kultury, który otwiera wiele drzwi na świecie.
- Niemiecki – kluczowy język w przemyśle i technologii, szczególnie w Europie.
- Rosyjski – jeden z najważniejszych języków Europy Wschodniej i Azji.
Język angielski jest obowiązkowy dla wszystkich, ponieważ stanowi podstawę współczesnej komunikacji międzynarodowej, technologii oraz nauki. Z nami opanujesz go na poziomie zawodowym, gotowym do wykorzystania w branży IT.
Przedmioty realizowane w cyklu kształcenia
Przedmiot rozszerzony – matematyka
Przedmiot rozszerzony nauczany w toku nauki nie jest obligatoryjny na egzaminie maturalnym,
uczeń może wybrać zdawane przedmioty maturalne zgodnie ze swoimi preferencjami.
1 klasa
- Język angielski zawodowy
- Podstawy programowania
- Podstawy systemów operacyjnych
- Kontrola wersji kodu (GiT)
- Podstawy Internetu Rzeczy
2 klasa
- Programowanie obiektowe
- Podstawy baz danych
- Podstawowe aplikacje WWW
- Testowanie i dokumentacja
- Montaż i instalacja układów i urządzeń IoT
- Narzędzia i techniki gromadzenia danych
3 klasa
- Projektowanie oprogramowania
- Zaawansowane zagadnienia baz danych
- Zaawansowane aplikacje WWW
- Podstawy PHP
- Eksploatacja urządzeń elektronicznych IoT
- Eksploracyjna analiza danych
4 klasa
- Zaawansowane aplikacje WWW
- Aplikacje desktopowe
- Aplikacje mobilne
- Sieci IoT
- Analiza i modelowanie danych
5 klasa
- Systemy desktopowe
- Serwerowe systemy WWW
- Programowanie IoT/AI
- Techniki wnioskowania i prezentacji danych
Egzaminy zawodowe
Klasa | Egzamin |
---|---|
4 klasa - czerwiec | INF.03 - Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych. |
5 klasa - styczeń | INF.04 - Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji. |
Certyfikaty
- PCEP (Python Certified Entry-Level Programmer) to oficjalny certyfikat potwierdzający podstawową znajomość języka Python. Jest wydawany przez organizację Python Institute.
- LPI (Linux Professional Institute) to seria certyfikatów, które potwierdzają wiedzę i umiejętności związane z administracją systemami Linux. Certyfikaty te są uznawane na całym świecie i obejmują różne poziomy zaawansowania, umożliwiając certyfikowanym profesjonalistom pracę w środowiskach opartych na systemie Linux.
Certyfikaty dla programisty Internetu Rzeczy (IoT) są istotne, ponieważ
potwierdzają jego umiejętności i wiedzę w dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej. Umożliwiają one wyróżnienie się na rynku pracy, dając pracodawcom pewność, że programista jest na bieżąco z najnowszymi technologiami i standardami.
Dodatkowo, zdobywanie certyfikatów, takich jak PCEP czy LPI, wspiera rozwój kariery i otwiera drzwi do bardziej zaawansowanych ról w dziedzinie IoT.
Praktyki
Praktyki w szkole średniej w zawodzie programisty odgrywają kluczową rolę, ponieważ pozwalają uczniom zdobyć praktyczne doświadczenie i zastosować wiedzę teoretyczną w rzeczywistych projektach. Dzięki współpracy z firmami IT, uczniowie mogą lepiej zrozumieć wymagania branży, co ułatwia im start w karierze zawodowej po zakończeniu nauki.Nawiązaliśmy współpracę z ponad 15-stoma firmami IT w Białymstoku, które opierają swoje działania o rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy.
Praktyki:
Jakie studia?
Absolwent może zdecydować się na kontynuowanie nauki w zakresie studiów informatycznych, programowania Internetu Rzeczy (IoT), programowania Sztucznej Inteligencji, Inżynierii Internetu Rzeczy, Automatyki i robotyki, Mechatroniki, czy Elektroniki i komunikacji.
Po naszym technikum kandydat może pójść na wyżej wymienione studia, ale jest również dobrze przygotowany do wykonywania zawodu, co za tym idzie, może połączyć pracę i doskonalenie praktycznych umiejętności ze studiami w trybie zaocznym, na co decyduje się większość naszych absolwentów. Część z absolwentów otrzymała propozycję pracy już w trakcie praktyk zawodowych i do dzisiaj pracują jako zawodowi programiści.