Technikum Infotech

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej jest niezwykle ważny i może zaważyć na przyszłości każdego młodego człowieka.

Technikum Programistyczne INFOTECH stanowi jedną z tych decyzji, które otwierają drzwi do kariery w branży IT. W naszym wywiadzie z maturzystą  – Mateuszem Tarnogórskim, dowiemy się, dlaczego zdecydował się on na taką, a nie inną ścieżkę edukacyjną, jakie umiejętności okazały się kluczowe w jego dalszym rozwoju i jak planuje wykorzystać zdobytą wiedzę w przyszłości. Zapraszamy do lektury wywiadu, który może być inspiracją dla wszystkich młodych ludzi stojących przed wyborem swojej edukacyjnej i zawodowej ścieżki.

Dlaczego zdecydowałeś/aś się na wybór Technikum Programistycznego
INFOTECH jako szkoły średniej? Czy przed podjęciem nauki miałeś/aś już
jakieś doświadczenie z programowaniem?

Zdecydowałem się na wybór Technikum Programistycznego ze względu na to
że w tamtym czasie to była nowość i zawsze chciałem robić coś w tym
kierunku. Przed podjęciem nauki miałem podstawowe doświadczenia z
językami znaczników (HTML/CSS), jednakże w szkole nauczyłem się tego
jeszcze lepiej i nawet bez takowych doświadczeń byłbym sobie w stanie
świetnie poradzić.

Jakie umiejętności, które nabyłeś/aś podczas nauki w INFOTECH, uważasz za najbardziej kluczowe?

Z najbardziej kluczowych to umiejętności miękkie – praca w grupie, szukanie
wspólnych rozwiązań problemu ale także sprawne szukanie informacji oraz
wykorzystywanie dostępnych źródeł najlepiej jak się da.

Jakie są Twoje plany po ukończeniu nauki w INFOTECH? Czy planujesz
kontynuować edukację na studiach wyższych?

Moje plany po ukończeniu nauki w INFOTECH to oczywiście praca w
zawodzie programisty, budowanie swojego doświadczenia zawodowego
oraz studia wyższe – chciałbym się dalej rozwijać.

Czy uważasz, że edukacja otrzymana w Technikum Programistycznym INFOTECH odpowiednio przygotowała Cię do dalszej edukacji i przyszłej kariery
zawodowej, biorąc pod uwagę obecne zapotrzebowanie rynku pracy?

Uważam, że tak, zostałem odpowiednio przygotowany do dalszej nauki i przyszłej kariery w zawodzie programisty. Rynek jest zmienny jednakże w
szkole zawsze panował wysoki poziom i były nam przedstawiane najnowsze narzędzia, technologie dostosowane do najnowszych trendów na rynku pracy.

Jakie projekty lub prace realizowałeś/aś podczas nauki w INFOTECH?

Podczas nauki w INFOTECH, ja i moi koledzy byliśmy przydzielani do wielu projektów, jednakże moim zdaniem najciekawszy był projekt “One Step Cloud” prowadzony w firmie INTRATEL. Pracowaliśmy nad systemem działającym przy pomocy AI – co w tamtym czasie (2021 rok) było zupełną nowością.

Czy uważasz, że inwestycja w edukację w prywatnej szkole jak INFOTECH się
opłaciła?

Oczywiście, znam osoby, które uczą się do tego samego zawodu w innych szkołach i widać różnicę. Poziom w INFOTECH jest o niebo wyższy i podejście do ucznia jest o wiele przyjaźniejsze niż na przykład w szkole publicznej.

W jakim stopniu podczas nauki w INFOTECH kładziono nacisk na rozwijanie Twoich umiejętności osobistych, takich jak kreowanie marki osobistej? Czy odbywały się jakieś specjalne warsztaty lub zajęcia poświęcone temu tematowi?

Nacisk na budowanie marki osobistej w szkole był bardzo duży. Na każdym kroku przypominano nam, że jest to bardzo istotne do osiągnięcia sukcesu w
życiu. Co do zajęć dodatkowych, ja w nich nie uczestniczyłem, ale słyszałem, że się odbywały i były bardzo dobre.

Czy postrzegasz swoją edukację w INFOTECH jako ważny krok w budowaniu swojej przyszłej kariery? Dlaczego?

Tak, myślę, że jest to dobry start. Po szkole podstawowej do końca nie wiedziałem, co chcę robić w życiu. Technikum Programistyczne INFOTECH
mocno ukierunkowało moje ambicje i rozjaśniło mi, w jakim kierunku powinna podążać moja kariera.

W jakich obszarach programowania najbardziej lubisz się rozwijać i co sprawia Ci największą radość w nauce nowych technologii?

Najbardziej lubię FRONT-END, interakcje z użytkownikiem. Największą radość w nauce nowych technologii sprawia mi odpowiadanie na proste pytanie i
zaspokojenie mojej ciekawości – “Jak to działa/Jak to jest zrobione?”.

Jakie są Twoje zainteresowania poza programowaniem i jak lubisz spędzać wolny czas?

Poza programowaniem uwielbiam motocykle i mechanikę motocyklową. Moim zdaniem jazda na motocyklu jest najlepszą odskocznią od codzienności, czuję się wtedy wolny i zrelaksowany – głowa musi odpoczywać i każdy z nas potrzebuje czasem “resetu”.

Jakie są Twoje dalsze plany zawodowe po ukończeniu INFOTECH?

Staż w firmach programistycznych ukierunkowanych na FRONT-END, głównie w technologii React, Next.js. Aktualnie na rynku wymagane jest wysokie doświadczenie, które muszę zdobyć – to będzie długa droga, ale jakoś trzeba zacząć.

Jak oceniasz przyszłość rynku IT w Polsce i czy uważasz, że edukacja w technikum takim jak INFOTECH będzie nadal ważna dla sukcesu w tej branży?

Sądzę, że rynek IT w Polsce mocno ewoluuje, nadążanie za wszystkimi trendami jest uciążliwe i start bez takiego technikum jak INFOTECH dla młodej osoby może być wręcz niemożliwy. Rynek ma wysoki próg wejścia, a taka szkoła ułatwia wejście na rynek i umożliwia sprawdzenie, czy taka praca w ogóle jest dla nas.

Jakie rady dałbyś/dałabyś przyszłym programistom, którzy chcą odnieść sukces w branży IT?

Na pewno doradziłbym, żeby uczyć się sporo we własnym zakresie z własnej nieprzymuszonej woli. Szkoła wiele uczy i pomaga jednakże osiągnięcie sukcesu
wymaga pracy samodzielnej oraz zaangażowania. No i oczywiście wiara w siebie, czasem sobie nie zdajemy sprawy jak dużo umiemy i jak dużo wiedzy jesteśmy w stanie się nauczyć w tak zwanym “locie”.