Technikum Infotech

Zapraszamy do zapoznania się z historią absolwenta naszego Technikum Programistycznego INFOTECH – Kamila Rysia, który dzięki swojej pasji do gier komputerowych z sukcesem wkroczył w dynamiczny świat technologii informacyjnych.

Odkryjcie, jak niegasnąca chęć do nauki i niezachwiana motywacja stały się kluczem do sukcesu Kamila. Poznajcie historię, która pokazuje, że podążanie za swoimi marzeniami może przynieść niezwykłe rezultaty.

1. Dlaczego wybierając szkołę średnią, zdecydowałeś/aś się na Technikum
Programistyczne INFOTECH? Czy miałeś/aś wcześniej jakieś doświadczenie w programowaniu?

Moje wcześniejsze doświadczenie opierało się na tym, że lubię grać w gry komputerowe – to wszystko. Zobaczyłem okazję i zaryzykowałem. Jeżeli dzisiaj miałbym, podjąć decyzję wyboru szkoły podjąłbym identyczną bez aspektu ryzyka.

2. Jakie umiejętności nabyte podczas nauki w INFOTECH uważasz za kluczowe dla Twojej obecnej kariery?

Nie do końca mogę to nazwać umiejętnością, ponieważ nie jesteśmy w stanie się tego dokładnie nauczyć, ale powiedziałbym, że chęć. To właśnie w technikum zrozumiałem, że człowiek tak naprawdę jest się w stanie wszystkiego nauczyć/ zrozumieć jeżeli ma odpowiednią ilość chęci i motywacji. Być może nie jestem najlepszym przykładem jeżeli chodzi o naukę pod tą 'standardową’ szkolną wizją – wszystkie zajęcia typu polski, WOS – ale zawsze wiedziałem że jeżeli coś mnie zainteresuje, to jestem w stanie się tego nauczyć.

3. Czy oceniając swoje początki na ścieżce zawodowej program nauczania w INFOTECH Twoim zdaniem był dostosowany do aktualnych potrzeb rynku pracy? W jakim stopniu?

Sam aktualny rynek pracy dla juniorów i nie tylko jest bardzo specyficznym tematem. Wiele firm oczekuje od juniorów umiejętności, które są w stanie zdobyć dopiero po kilku latach pracy. Ten temat bardzo mocno łączy się z wcześniejszym pytaniem odnośnie chęci, jeżeli ktoś jest w stanie się tego nauczyć, to jest w stanie znaleźć pracę prosto po szkole. W technikum nauczyłem się podstaw programowania, zrozumiałem, jak działa internet, zrozumiałem, jak działa komputer, zrozumiałem, jak działa sieć. To są rzeczy, które są kluczowe w tej branży, właśnie w technikum zrozumiałem, że to jest to, co chce robić w życiu.

4. W jakiej firmie obecnie pracujesz i na czym polega Twój obecny dzień
pracy?

Aktualnie pracuję 'na swoim’ – dokładnie o tym jeszcze kiedyś będę miał okazję się szerzej wypowiedzieć – jako Project Owner. Moja praca w głównym stopniu polega na wszystkim, co jest związane branżą IT, od kontaktu z klientem czy innymi firmami, przez zarządzanie zespołem, aż po samą realizację. Ostatnimi czasy nie będę ukrywał, że zdecydowaną większość dnia spędzam nad Firmą, w której projektuję wszystko od początku do końca, mógłbym porównać się do takiego 'one-man army’.

5. Jakie były Twoje początkowe oczekiwania odnośnie zarobków po
ukończeniu technikum? Czy rzeczywistość je potwierdziła?

Zarobki programistów… nieskończony temat, ale myślę, że w jakimś stopniu pokrywa się to z moimi wcześniejszymi oczekiwaniami – zarobki są bardzo zróżnicowane, zależne od wielu czynników. W moim przypadku zarobki są troszkę wyższe niż moje wcześniejsze oczekiwania, ale sądzę, że jest to temat na osobną dużo bardziej rozbudowaną rozmowę.

6. Jakie projekty czy prace realizowałeś/aś podczas nauki, które pomogły Ci w zdobyciu pierwszej pracy?

Projektów było sporo, ale takim głównym, od którego się wszystko zaczęło było najzwyklejsze w świecie dodatkowe zadanie z Reacta – był to moment, w którym już konkretnie zrozumiałem, że jest to moja technologia. Grzechem by było nie wspomnieć o projektach, które wygrały olimpiady informatyczne organizowane przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów – inteligentne pudełko na leki – czy Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku – aplikacja synchronizująca całą komunikację szkolną w jedno miejsce. Plany zawsze były ogromne, nie zawsze byliśmy w stanie je w pełni zrealizować, ale zawsze dawały nam ogromną ilość nauki oraz satysfakcji.

7. Czy uważasz, że inwestycja w edukację w placówce prywatnej, jaką jest
INFOTECH opłaciła się już w pierwszych miesiącach pracy?

Zdecydowanie tak. W technikum nauczyłem się wszystkiego, czego bym potrzebował do wizji: mam pomysł na aplikację/ produkt, robię research i badania rynku, projektuję produkt, tworzę go i wypuszczamy na rynek. Bardzo mocnym plusem INFOTECH są nauczyciele, osoby, które nie są tylko nauczycielami, ale również mentorami, osobami, które zawsze służą pomocą, wsparciem, radą oraz znają się na branży.

8. Czy postrzegasz INFOTECH jako ważny krok w budowaniu swojej kariery? Dlaczego?

Krótka piłka, bez INFOTECH szczerze nie mam pojęcia co bym dzisiaj robił – był to początek wszystkiego, czym dzisiaj się zajmuję.

9. Jakie są Twoje obszary zainteresowań w zakresie programowania? Co
sprawia Ci największą frajdę i w jakich dziedzinach najchętniej zdobywasz
najwięcej wiedzy eksperckiej?

Mam dwie takie swoje dziedziny, Frontend oraz Design – UI/UX. Frontend to coś, co zawsze mnie interesowało, to coś, co zawsze mnie kręciło, najbardziej lubię to, że widzę co robię, widzę efekty mojej pracy. Design jest takim wstępem do Frontendu, w którym nie muszę się aż tak bardzo skupiać na optymalizacji kodu, na wydajności, na wszystkim, co jest związane z programowaniem, mogę się skupić na samym wyglądzie, design bardzo mocno porównałbym do takiej notatki, dzięki której wiem dokładnie co i jak mam robić oraz na co zwrócić uwagę podczas tworzenia aplikacji.

10. Jak lubisz spędzać swój wolny czas poza programowaniem?

Wolny czas… co to takiego?

11. Jakie są Twoje dalsze plany zawodowe?

Rozwój firmy – zbudować dobrą markę – oraz przede wszystkim osobisty. Nie ukrywam, że mam dosyć przywódczą osobowość więc z pewnością chciałabym się rozwijać w kierunku prowadzenia zespołu oraz zarządzania projektami, ale dalej szukam swojej drogi, w jaki sposób mogę się tam dostać.

12. Jakie są Twoje przemyślenia na temat przyszłości rynku IT w Polsce? Czy uważasz, że edukacja w technikum takim jak INFOTECH będzie nadal
kluczem do sukcesu w tej branży?

INFOTECH jest z pewnością jednym z najbardziej wartościowych miejsc, w których nie tylko uczniowie są w stanie się nauczyć, ale również zrozumieć jak to wszystko działa. IT w Polsce jest bardzo mocno rozwijającą się branżą, z roku na rok jest coraz więcej firm, coraz więcej ofert pracy, coraz więcej możliwości. Wszystko to sprawia, że edukacja w miejscu, gdzie jesteś w stanie dostać pomoc, wsparcie, radę, zrozumienie jest kluczowym elementem do sukcesu w tej branży.

13. Jakie rady mógłbyś/mogłabyś dać przyszłym programistom, którzy chcą
odnieść sukces w branży IT?

Jeżeli CHCESZ odnieść sukces w branży IT to jedyne co chciałbym Ci powiedzieć to nie przestawaj chcieć. Jeżeli coś Ci się nie udało to bardzo dobrze, zrób to jeszcze raz, zrób to lepiej, może w inny sposób. W tej branży nie ma miejsca na osoby, które nie chcą się rozwijać, nie chcą się uczyć, nie chcą się zmieniać. Udowodnij, że jesteś lepszy niż inni, wystarczy.