Poznawanie świata, doskonalenie języka angielskiego, czerpanie z doświadczenia w edukacji z innych państw europejskich, a także niezwykła przygoda – to wszystko jest możliwe dzięki programowi ERASMUS+ Bridges, w którym jako szkoła wzięliśmy udział. 🙂

W dniach 19-22 marca nasi uczniowie pod opieką grupy nauczycieli wzięli udział w międzynarodowej konferencji adresowanej do nauczycieli i uczniów w Bergamo, we Włoszech. Celem spotkania było zbudowanie „BRIDGE OF INCLUSION”, czyli stworzenie strategii naprawczej dla edukacji po pandemii COVID-19 w dziedzinie procesów włączania i różnorodności.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość obserwacji procesu edukacji we włoskiej szkole, wzięcia udziału w pracy warsztatowej, a także nawiązania i budowania relacji z uczniami i edukatorami z innych części Europy jak: Rumunia, Islandia i Włochy.

Dodatkowo osoby biorące udział w wyjeździe miały możliwość zmierzenia się, ze sztuką i kulturą Lombardii, czyli północnej części Włoch. Odwiedzili Mediolan, stolicę regionu, gdzie mieli okazję zwiedzać katedrę Duomo, której historia sięga XIV wieku. Ponadto podziwiali krajobrazy i architekturę niezwykłego miasta Bergamo, gdzie odwiedzili Akademię Cerrara, muzeum malarstwa.

To był niezwykły czas, podczas którego zbudowaliśmy mosty na linii:

• nauczyciel – uczeń, zarówno z przedstawicielami naszego kraju, jak i uczestnikami z innych krajów europejskich;
  • uczniowie i nauczyciele – sztuka;
  • uczniowie i nauczyciele – natura;
  • a przede wszystkim uczniowie – uczniowie.

Doświadczyliśmy zmagania się z własnymi słabościami i lękami, a także możliwości porozumiewania się we wszelakim tego słowa znaczeniu
– mówi Elwira Małyszko, nauczycielka historii i jedna z opiekunek wyjazdu.

Jeśli chcecie przeżyć przygodę życia uczcie się, zdobywajcie wiedzę, doskonalcie język angielski i aplikujcie do programu ERASMUS! 🙂