Oferta edukacyjna
Technik Programista – specjalność Full Stack skupia się na doskonaleniu podstawowych umiejętności wymaganych od współczesnego programisty: podstawy programowania, bazy danych, systemy WWW, aplikacje mobilne, aplikacje desktopowe.
Zajmuje się on wtedy zarówno przygotowaniem logicznej mechaniki działania, administracją serwera czy bazy danych, jak i projektowaniem wizualnej odsłony produktu, kodowaniem oraz integracją systemów. Można zatem powiedzieć, że full stack developer jest programistą z kategorii „umiem wszystko”.
Łączenie umiejętności z zakresu front-endu (czyli wyglądu i funkcji stron internetowych i aplikacji) oraz back-endu (zarządzania serwerami, bazami danych i logiką działania aplikacji) sprawia, że młody programista staje się wszechstronny, mając pełną kontrolę nad całym procesem tworzenia oprogramowania.
Specjalność Full Stack to kompleksowe przygotowanie do pracy w szeroko rozumianej branży IT. Skupia się na fundamentalnych umiejętnościach, które są wymagane od programistów w różnych dziedzinach, w tym programowania aplikacji internetowych, mobilnych i desktopowych.
Dzięki tej specjalności uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę, którą mogą zastosować w wielu sektorach rynku IT, od tworzenia aplikacji, po zarządzanie bazami danych. Spektrum możliwości jest na tyle szerokie, że nawet wprowadzenie na rynek sztucznej inteligencji nie jest zagrożeniem dla zawodu programisty, a wręcz pomocą w doskonaleniu kodu, co potwierdzają firmy IT.
Profil kandydata
- motywacja do rozwoju
- zamiłowanie do technologii,
- umiejętność wykorzystywania inteligencji matematyczno-logicznej,
- pasja do programowania,
- podstawowa znajomość tematyki programowania, m.in. czym jest programowanie, języki programowania.
Języki obce
Do wyboru są następujące języki obce:
- Hiszpański – język pełen pasji i kultury, który otwiera wiele drzwi na świecie.
- Niemiecki – kluczowy język w przemyśle i technologii, szczególnie w Europie.
- Rosyjski – jeden z najważniejszych języków Europy Wschodniej i Azji.
Język angielski jest obowiązkowy dla wszystkich, ponieważ stanowi podstawę współczesnej komunikacji międzynarodowej, technologii oraz nauki. Z nami opanujesz go na poziomie zawodowym, gotowym do wykorzystania w branży IT.
Przedmioty realizowane w cyklu kształcenia
Przedmiot rozszerzony – matematyka
Przedmiot rozszerzony nauczany w toku nauki nie jest obligatoryjny na egzaminie maturalnym,
uczeń może wybrać zdawane przedmioty maturalne zgodnie ze swoimi preferencjami.
1 klasa
- Język angielski zawodowy
- Podstawy programowania
- Podstawy systemów operacyjnych
- Kontrola wersji kodu (GiT)
2 klasa
- Programowanie obiektowe
- Podstawy baz danych
- Podstawowe aplikacje WWW
- Testowanie i dokumentacja
3 klasa
- Projektowanie oprogramowania
- Zaawansowane zagadnienia baz danych
- Zaawansowane aplikacje WWW
- Podstawy PHP
4 klasa
- Zaawansowane aplikacje WWW
- Aplikacje desktopowe
- Aplikacje mobilne
5 klasa
- Systemy desktopowe
- Serwerowe systemy WWW
Egzaminy zawodowe
Klasa | Egzamin |
---|---|
4 klasa - czerwiec | INF.03 - Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych. |
5 klasa - styczeń | INF.04 - Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji. |
Certyfikaty
- PCEP (Python Certified Entry-Level Programmer) to oficjalny certyfikat potwierdzający podstawową znajomość języka Python. Jest wydawany przez organizację Python Institute,
- LPI (Linux Professional Institute) to seria certyfikatów, które potwierdzają wiedzę i umiejętności związane z administracją systemami Linux. Certyfikaty te są uznawane na całym świecie i obejmują różne poziomy zaawansowania, umożliwiając certyfikowanym profesjonalistom pracę w środowiskach opartych na systemie Linux.
Certyfikaty dla programisty są istotne, ponieważ
potwierdzają jego umiejętności i wiedzę w dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej. Umożliwiają one wyróżnienie się na rynku pracy, dając pracodawcom pewność, że programista jest na bieżąco z najnowszymi technologiami i standardami.
Dodatkowo, zdobywanie certyfikatów, takich jak PCEP czy LPI, wspiera rozwój kariery i otwiera drzwi do bardziej zaawansowanego specjalizowania się w konkretnych technologiach programistycznych.
Praktyki
-
Praktyki w szkole średniej w zawodzie programisty odgrywają kluczową rolę, ponieważ pozwalają uczniom zdobyć praktyczne doświadczenie i zastosować wiedzę teoretyczną w rzeczywistych projektach. Dzięki współpracy z firmami IT, uczniowie mogą lepiej zrozumieć wymagania branży, co ułatwia im start w karierze zawodowej po zakończeniu nauki.
- 4 klasa – 140h maj/czerwiec
- 5 klasa – 140h listopad/grudzień
Nawiązaliśmy współpracę z ponad czterdziestoma firmami IT z regionu, które oferują miejsca na praktyki dla naszych uczniów.
Jakie studia?
Absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach informatycznych, w szczególności w kierunkach związanych z:
- Programowaniem aplikacji WWW/mobilnych/bazodanowych
- Informatyką
- Automatyką i robotyką
- Mechatroniką
- Elektroniką i telekomunikacją
- Bioinżynierią
Po naszym technikum kandydat może pójść na wyżej wymienione studia, ale jest również dobrze przygotowany do wykonywania zawodu, co za tym idzie, może połączyć pracę i doskonalenie praktycznych umiejętności ze studiami w trybie zaocznym, na co decyduje się większość naszych absolwentów. Część z absolwentów otrzymała propozycję pracy już w trakcie praktyk zawodowych i do dzisiaj pracują jako zawodowi programiści.