Inauguracja roku szkolnego

02-09-2019

Finałowe odliczanie zakończone. 2 września, dokładnie w południe pierwszy rok szkolny zainaugurowało Technikum Programistyczne INFOTECH w Białymstoku. Na uczniów czekały wyremontowane sale lekcyjne, zakupione laptopy i specjalne plecaki.
Do tej pory jedynie w ramach eksperymentu pedagogicznego szkoły ponadgimnazjalne prowadziły kształcenie programistów. Dopiero w lutym tego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło nową klasyfikację zawodów szkolnictwa branżowego i oficjalnie pojawiła się możliwość kształcenia techników programistów. INFOTECH to też odpowiedź na potrzeby firm z branży IT, które poszukują programistów niekoniecznie z wykształceniem wyższym, ale doskonale przygotowanych do pracy teoretycznie i praktycznie. Alarmujące dane mówią, że w Polsce w ciągu najbliższych 7 lat pracodawcy poszukiwać będą ok. 150 tysięcy programistów.
Warto podkreślić, że podlaskie firmy aktywnie działające w Klastrze Technologicznym INFOTECH patronują nowej szkole. Praktycy z tych przedsiębiorstw prowadzić też będą zajęcia z uczniami. Tam też wychowankowie Technikum odbywać będą praktyki i staże.W szkole szczególny nacisk położyć chcemy na zajęcia praktyczne i praktyczne przygotowanie do zawodu programisty. Tak ułożyliśmy program, by nasi absolwenci dysponowali wiedzą i umiejętnościami zdobywanymi obecnie na pierwszym i drugim roku studiów informatycznych. Cieszy nas to, że współpracować z nami będą wykładowcy Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej – opowiada Karol Przybyszewski, odpowiedzialny za kształcenia praktyczne w Technikum Programistycznym INFOTECH.
Katarzyna Kaczyńska, dyrektor nowej szkoły dodaje: Chcemy by nasi nauczyciele zdobywali nowe umiejętności, by uczyli używając nowoczesnych metod i narzędzi. Chcemy postawić na innowacje. Temu także między innymi służyć mają pieniądze, jakie otrzymaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w wysokości 1,2 mln zł. Pedagodzy mogą liczyć na studia podyplomowe i szkolenia, np. z kreatywnego zarządzania projektami czy z data science. Będą także szkolenia z nowoczesnych narzędzi w edukacji oraz prowadzenia eksperymentu edukacyjnego.
Pieniądze z RPO pozwolą nam na wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt. Będziemy mogli sfinansować część staży zawodowych w firmach IT i zorganizować dodatkowe zajęcia dla uczniów rozwijając ich pasje i zainteresowania. Każdy z naszych uczniów otrzyma laptop z odpowiednim oprogramowaniem – do nauki w szkole i w domu. Przygotowujemy kolejne projekty, dzięki którym stworzymy nowoczesną szkołę odpowiadającą potrzebom uczniów, rodziców i współczesnej edukacji. Liczymy na aktywną współpracę z samorządem miasta i regionu. Białystok i województwo podlaskie to przecież „Puszcza Krzemowa” – udowadniają to firmy programistyczne i informatyczne z sukcesem działające na globalnym rynku. Zapraszamy wszystkich do współpracy i rozwijania naszej szkoły – mówi Adam Kamiński, jeden z założycieli szkoły.
Inaugurację roku szkolnego poprowadziła Dorota Sawicka. Wszystkich zgromadzonych przywitał Adam Kamiński – współzałożyciel szkoły. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością Rektor WSFiZ doc. dr Edward Hościłowicz, przedstawiciele firm współtworzących szkołę, min. Prezes Zarządu Infinity Group Jarosław Antychowicz, Anna Szemiot Marketing Manager Intratel wspierana przez Rafała Niewińskiego Lidera Technicznego oraz Piotra Borowca Senior Backend Developera. O wiodącym języku programowania, którego będziemy uczyć w naszej szkole, czyli Pythonie, opowiedział Piotr Tynecki – założyciel start-up’u SLAVIC AI, doktorant PB, badacz bakteriofagów i języka Python oraz organizator PyStok, najliczniejszej społeczności użytkowników Pythona w kraju.
Nasi uczniowie poznali swoich wychowawców, otrzymali elektroniczne legitymacje i odwiedzili sale lekcyjne przygotowane specjalnie dla nich.
Nie ma na co czekać, pakujemy książki, zeszyty, a przede wszystkim laptopy i zaczynamy nową przygodę!
Zespół Technikum Programistycznego INFOTECH w Białymstoku.