Relacja z Dnia Otwartego Technikum Programistycznego INFOTECH

04-06-2019

We wtorek 28 maja w siedzibie WSFiZ przy ulicy Ciepłej 40 w Białymstoku odbył się Dzień Otwarty w Technikum Programistycznego INFOTECH. Była to niepowtarzalna okazja, aby spotkać się oko w oko z twórcami szkoły, nauczycielami, a także reprezentantami białostockich firm z branży IT, które współtworzą szkołę.
Wydarzenie otworzył i poprowadził Adam Kamiński. Na początku głos zabrał doc. dr Edward Hościłowicz – Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, w budynku której swoją siedzibę będzie miało nasze technikum.
Marek Korch, Web Developmnet Manager z Infinity Group Sp. z o.o. przedstawił białostocki rynek IT, jego ogromny potencjał i możliwości, które daje młodym ludziom oraz motywował zebraną młodzież - Większość z Was nawet nie wie, jak wiele produktów, które wykorzystujecie na co dzień jest tworzonych właśnie tu w Białymstoku, a są tworzone tu, dlatego że mamy wspaniałych i naprawdę świetnych programistów. I Wy, jako potencjał tego regionu, macie szansę zasilić to grono.
Kształcimy nowocześnie. Mamy dostęp do najnowszych narzędzi, których będziemy używać w naszej szkole, m.in. Google for Education, Gitlab w wersji Gold, środowisko programistyczne JetBrains czy komunikator Slack. Będziemy także kłaść nacisk na ogólne wykształcenie, przygotowanie do egzaminu maturalnego, kształtowanie postaw obywatelskich. Nasi absolwenci będą gotowi nie tylko do podjęcia pracy jako programiści, ale również w innych branżach, nawet humanistycznych. – mówiła Katarzyna Kaczyńska, dyrektor szkoły.
Później sceną zawładnęli Nela Brzozowska i Maciej Aniserowicz z Devstyle, którzy w zabawny sposób pokazali blaski i cienie bycia programistą z perspektywy młodej programistki i programistycznego emeryta. Na koniec spotkania uczestnicy mogli porozmawiać z nimi oko w oko i uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.
Inaugurację roku szkolnego poprowadziła Dorota Sawicka. Wszystkich zgromadzonych przywitał Adam Kamiński – współzałożyciel szkoły. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością Rektor WSFiZ doc. dr Edward Hościłowicz, przedstawiciele firm współtworzących szkołę, min. Prezes Zarządu Infinity Group Jarosław Antychowicz, Anna Szemiot Marketing Manager Intratel wspierana przez Rafała Niewińskiego Lidera Technicznego oraz Piotra Borowca Senior Backend Developera. O wiodącym języku programowania, którego będziemy uczyć w naszej szkole, czyli Pythonie, opowiedział Piotr Tynecki – założyciel start-up’u SLAVIC AI, doktorant PB, badacz bakteriofagów i języka Python oraz organizator PyStok, najliczniejszej społeczności użytkowników Pythona w kraju.
Daniel Dobkowski z Galaktus PR Agency przedstawił swoją historię i rozwój kariery w marketingu branży gamingowej, pokazał, że programowanie to nie jest jedyna dostępna ścieżka, którą można podążać w świecie IT.
W świat IoT (Internet of Things) i VR Paintball’u wprowadziła nas Ewelina Gorbacz Modrzejewska - event manager z Inkubatora Samsunga w Białymstoku. Przeprowadziła również mały konkurs z nagrodami dla naszych słuchaczy.
Najwięcej emocji wzbudził interaktywny quiz Karola Przybyszewskiego – współtwórcy i nauczyciela w naszym Technikum. Młodzież mogła wziąć w nim udział przy pomocy swoich telefonów komórkowych, poprzez które udzielała odpowiedzi. Najlepsi uczestnicy odebrali nagrody. Warto wspomnieć, że zwycięzca spomiędzy wielu atrakcyjnych upominków i gadżetów wybrał książkę o programowaniu w języku Python, którego będziemy uczyli w naszym technikum.
W bardziej kameralnym gronie można było wysłuchać Macieja Szymkowskiego z PB, który opowiedział o biometrii - Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że rozpoznawanie człowieka na podstawie jego cech mierzalnych jest albo melodią dalekiej przyszłości albo tylko i wyłącznie czymś, co może być pokazywane w filmach science-fiction. Współcześnie jednak wiele rozwiązań wykorzystuje czujniki biometryczne – skanery tęczówki, siatkówki bądź też odcisków palców. Możemy je zaobserwować w większości nowoczesnych urządzeń, z których korzystamy na co dzień, np. w laptopach czy smartfonach. Jednocześnie można było uczestniczyć w pokazie gier dla naszych przyszłych programistrzów, który przygotowali tegoroczni maturzyści – Ola i Kuba, a także porozmawiać o pracy w branży IT ze wspomnianymi już wcześniej Nelą i Maciejem.
Dziękujemy, że byliście z nami w tym dniu - prelegentom, nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim młodzieży! Bez Was by się nie udało.
Pamiętajcie, że rekrutacja do naszego technikum trwa. Czekamy na Was!