Rekrutacja trwa!

15-05-2019

Pasjonują ich komputery, zdarza się, że potrafią złożyć wymarzony własnoręcznie. Często samodzielnie programują, szukając inspiracji na YouTube. Są fanami gier komputerowych i uśmiechają się, gdy słyszą o szkolnych teamach. Inni programowanie znają tylko z lekcji informatyki w szkole podstawowej lub gimnazjum, ale już wiedzą, że mogą zdobyć zawód przyszłości.
Już 77 osób zgłosiło się do nowo tworzonego Technikum Programistycznego INFOTECH w Białymstoku. Kandydaci przychodzą na spotkanie z dyrekcją i założycielami szkoły w towarzystwie rodziców. Ale zdarzają się babcie i dziadkowie, którzy znakomicie poruszają w wirtualnym świecie - to oni znajdują np. na Facebooku informacje o nowej szkole, która będzie kształcić programistów – tak potrzebnych nie tylko na rynku podlaskim czy polskim.
Szacuje się, że dziś w Polsce brakuje 50 tysięcy programistów. Do tego w lutym tego roku w nowej klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego ogłoszonej przez MEN pojawił się w końcu zawód „programista”. Odpowiedzią na zapotrzebowanie coraz prężniej rozwijającej się branży IT w województwie podlaskim jest właśnie Technikum Programistyczne INFOTECH. Szkoła powstaje pod patronatem i we współpracy z firmami tworzącymi Klaster Technologiczny INFOTECH. Już teraz wiele firm włącza się w działania organizacyjne, np. Infinity Group, Instapage, Intratel, Sempai, Transition Technologies, Cognitive, Incepton, TJ.Software, Cronn, Elastic Cloud Solutions.
Dzięki współpracy z firmami kształcenie w Technikum Programistycznym INFOTECH będzie mieć wymiar praktyczny. Stawiamy na praktyków zawodu, na doświadczonych programistów, informatyków, kierowników projektów. Chcemy nauczyć nie tylko zawodu, ale i pracy zespołowej. Do tego przygotować do matury, by nasi absolwenci mogli rozwijać swoje pasje na studiach.
I o pasje, zainteresowania, umiejętność pracy w grupie najczęściej pytają członkowie komisji kwalifikującej do szkoły. Wiemy, że oceny często nie oddają rzeczywistej wiedzy i potencjału uczniów, stąd stawiamy na rozmowę z kandydatem i rodzicami. Chcemy poznać motywacje, dlaczego przychodzą do nas, dlaczego chcą zostać programistami, jak wyobrażają sobie pracę w tym zawodzie. Stawiamy na bezpośredni kontakt także z rodzicami, odpowiadamy na nurtujące ich pytania. Wiemy, że młodym ludziom trudno w tym wieku podjąć odpowiedzialną decyzję dotyczącą przyszłego zawodu. A rodzicom chcemy ograniczyć stres towarzyszący tegorocznej rekrutacji i kumulacji roczników, spowodowanej reformą edukacji – mówi Katarzyna Kaczyńska – dyrektor Technikum INFOTECH.
Planowaliśmy utworzenie 3 klas po 24 osoby. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, dlatego rozważamy stworzenie kolejnej klasy programistrzów i programistrzyń. Szczególnie zapraszamy dziewczyny – wy też możecie być znakomitymi specjalistkami w tej dziedzinie. Trzeba tylko uwierzyć w siebie i nie wierzyć stereotypom. Na razie zgłosiły się tylko 4 kandydatki. Czekamy na kolejne – zaprasza Adam Kamiński koordynator klastra Infotech.
Już 28 maja w budynku Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania przy ul. Ciepłej 40 (tam mieścić się będzie siedziba szkoły) odbędzie się Dzień Otwarty Technikum INFOTECH! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów na godzinę 9:00 do Auli WSFiZ. Chcemy zaprezentować naszą szkołę, zachęcić dziewczyny i chłopaków do nauki programowania w nowoczesnej szkole średniej. Pokażemy, że programowanie i sztuczna inteligencja mają zastosowanie nawet w piłce nożnej, modzie, handlu, autach … - opowiada Karol Przybyszewski – programista prowadzący własną firmę i osoba odpowiedzialna za kształcenie praktyczne w Technikum INFOTECH.
Dorota Sawicka
Więcej o szkole i Dniu Otwartym technikum Programistycznego INFOTECH: